„Промяната“, „климактериум“, „онзи момент от живота“ – както и да го наричате, преминаването на всички жени през менопаузата е неизбежен факт. За много жени обаче този естествен процес е период на тревожност и страдание поради различните симптоми, които може да го придружават. Някои промени през менопаузата може да бъдат предизвикани от лечение на рак, включително химиотерапия, аблация на яйчниците и хормонална терапия.
Каквато и да е причината за тях, този информационен лист има за цел да обясни какви са тези промени и както можете да направите, за да ги облекчите.
Какво е менопаузата?
Менопаузата е периодът в живота на всяка жена, когато нейният менструален цикъл спира и яйчниците губят репродуктивната си функция. Обикновено това се случва между 45 и 55-годишна възраст, но при някои изключителни случаи менопаузата може да настъпи в края на 30-те години или дори още по-рано. Това е познато като преждевременна менопауза или преждевременна яйчникова недостатъчност.
Менопаузата се влияе от хормони – и по-точно от промените в хормоналните нива. През детеродните години на жената способността й да произвежда яйцеклетка всеки месец е свързана с освобождаването на три репродуктивни хормона (естрадиол, естрон и естриол), които заедно се наричат естроген. Естрогенът се произвежда главно в яйчниците, въпреки че малки количества се произвеждат и от надбъбречните жлези и от плацентата на бременна жена.
Това е естрогенът, който стимулира женските характеристики в пубертета и контролира репродуктивния цикъл на жената: развитието и освобождаването на яйцеклетка всеки месец (овулация) за имплантация в матката (утробата) и начина, по който лигавицата на утробата се уплътнява, за да приеме оплодено яйце. Месечният цикъл настъпва, защото не се извършва имплантация - няма бременност – и лигавицата на утробата се отделя.
С напредването на възрастта запасите от яйцеклетки в яйчника на жената намаляват и способността й да забременее намалява. По това време се произвежда по-малко естроген, което кара тялото да се държи различно. Въпреки това тялото не спира да произвежда естроген през нощта и процесът може да отнеме дори няколко години, през които симптомите се появяват постепенно. Тази постепенна промяна се нарича „перименопауза“.
На възраст около 50-55 години месечният цикъл спира напълно – така че няма повече овулации, няма повече менструални цикли и няма повече бременности. Това е менопаузата.
Какво се случва и какво е чувството?
Някои жени може силно да преживяват тази загуба на репродуктивна способност, като за всички жени менопаузата е лично преживяване, а не просто медицинско състояние. Въпреки това, намаляващото освобождаване на естроген от яйчниците, когато жените навлязат в 40-те си години, често е причина за симптоми, които могат да бъдат тревожни и може да се нуждаят от медицинско внимание.
Горещите вълни са най-честият симптом на менопаузата, срещащи се при три от всеки четири жени в менопауза. Други често срещани симптоми включват нощно изпотяване, безсъние, вагинална сухота, раздразнена кожа, по-честа уринарна инконтиненция и инфекции на пикочните пътища, лошо настроение и намален интерес към секса. Симптомите се различават значително по продължителност, тежест и влияние върху жените.
Всички често срещани симптоми на менопаузата са свързани с намаляване на производството на естроген в организма. Липсата на естроген може да засегне много части на тялото, включително мозъка, причинявайки промени в емоционалното състояние и кожата, влияейки върху нейната еластичност и плътност.
След като яйчниците престанат да произвеждат естроген, настъпват други промени, които може да имат по-голям ефект върху здравето в дългосрочен план. Най-често тези промени засягат здравината и плътността на костите, като увеличават риска от изтъняване на костите, наречено остеопороза. Костите на женския скелет зависят от естрогена, за да поддържат своята здравина и устойчивост на счупване. Въпреки това, докато горещите вълни или вагиналната сухота са очевидни, няма очевидни симптоми на остеопороза - първият признак обикновено е фрактура на кост. По тази причина остеопорозата се нарича „тихата епидемия“.
Има и някои доказателства, че дефицитът на естроген е причина за някои химически промени в тялото, които правят жените след менопаузата особено уязвими на сърдечни заболявания и инсулт.
Потвърждение, че е настъпила менопауза
Не винаги е лесно да се потвърди, че менопаузата действително е настъпила. Разбира се, нередовните цикли и случайните горещи вълни са знак, че настъпват промени, но идентифицирането на момента на действителната менопауза не е толкова лесно, особено ако приемате противозачатъчни хапчета или сте започнали хормонозаместителна терапия (ХЗТ) за облекчаване на симптомите на перименопаузата. Въпросът може да изглежда неуместен, но е полезно да знаете датата на последния си цикъл, не само за да можете да реагирате на симптомите по най-подходящия начин, но и за контрацептивни цели. Жената в действителна менопауза ще бъде безплодна и няма да има нужда от контрацепция. Повечето лекари обаче съветват жените в менопауза под 50 години да продължат с контрацепцията си две години след последния им цикъл и една година, ако са над 50 години.
Повечето лекари ще оценят менопаузалния статус на жената според нейните симптоми (например горещи вълни), модел на менструация и медицински досиета. Възможно е да се направи кръвен тест за измерване на нивата на репродуктивен хормон, известен като FSH. Въпреки това, докато повишените нива на FSH може да са признак на менопауза, тестът не винаги е точен и резултатите не могат да бъдат гарантирани. Измерването на FSH не е необходимо за диагностициране на перименопауза или менопауза при жени на възраст над 45 години.
Някои жени до 50-годишна възраст може да са имали хистеректомия и в същото време хирургично отстраняване на яйчниците по различни медицински причини. Отстраняването на яйчниците, разбира се, ще доведе до незабавна менопауза, независимо от възрастта на пациентката, и всички симптоми и рискове, свързани с естествената менопауза, ще се отнасят за тези жени. Такава е ситуацията в онези редки случаи на преждевременна яйчникова недостатъчност, когато хормоналната система се увреди в ранна възраст и яйчниците губят нормалната си функция.
Какво може да се направи?
Фактори, зависещи от начина на живот
Здравословният начин на живот може да намали ефекта от менопаузата, като поддържа сърцето и костите Ви здрави. Много жени считат, че това е добър момент да преразгледат начина, по който се отнасят към тялото си. Ето някои съвети, които да вземете предвид:
• Обмислете хранителния си режим
Спадът в хормоналните нива (а именно естроген), придружаващ менопаузата, може да увеличи риска от сърдечно заболяване и остеопороза . Здравословният хранителен режим е от съществено значение на този етап: поддържайте го с ниско съдържание на наситени мазнини и сол за намаляване на кръвното налягане, както и да е богат на калций и витамин D за укрепване на костите. Някои жени приемат хранителни добавки за поддържане на баланса.
• Бъдете активни
Някои жени изпитват повишена тревожност по време на менопаузата. Редовните физически упражнения помагат за превръщане на стреса в положителна енергия, като предпазват от сърдечни заболявания. Най-добър е редовният и разнообразен режим: опитайте с колоездене, плуване, бягане или аеробика.
• Спрете пушенето
Доказано е, че пушенето води до по-ранна менопауза и предизвиква горещи вълни. Ако пушите, се излагате и на риск от развитие на остеопороза и коронарна болест на сърцето (КБС), която е най-честата причина за смърт при жените.
• Пийте разумно
Комбинацията от прекалено голямо количество алкохол и хормонална нестабилност е рискована! Алкохолът увеличава горещите вълни и се свързва с повишен риск от рак на гърдата. Старайте се да не пиете повече от 2 единици алкохол на ден и поне един ден в седмицата не пийте изобщо алкохол.
• Възползвайте се от услугите за здравен скрининг
Проучвания показват, че късната менопауза води до повишен риск от рак на гърдата. . Националната здравна служба (NHS) предлага скрининг, но трябва да следите и всякакви промени в гърдите си и да потърсите медицински съвет, ако възникнат такива.
• Запазете спокойствие и позитивизъм
Хормоналният дисбаланс по време на менопаузата може да доведе до допълнителен стрес и дори депресия. Техниките за отпускане и консултациите със специалист може да са много полезни при справяне с тревожността.
Допълнителни и алтернативни терапии
Те са се превърнали в популярна алтернатива и много жени ги използват, въпреки че са направени ограничени научни изследвания, подкрепящи ефекта им или тяхната действителна безопасност. Понякога може да помогнат при неприятни симптоми, но е малко вероятно да окажат значително влияние върху здравината на костите, сърцето или кръвоносните съдове.
Изборът на допълнителна терапия може да бъде предизвикателство; съществуват толкова много различни варианти. Акупунктура, ароматерапия, лечение с билки, хомеопатия, хипнотерапия, йога, рефлексологияи когнитивно-поведенческа терапия за всички тях съществуват данни, че са полезни при менопаузата.
За да научите повече за наличните терапии, разгледайте информационния лист на WHC „Алтернативни терапии за жени в менопауза“.
Хормонозаместителна терапия
Хормонозаместителната терапия (ХЗТ) е най-ефективното и широко използвано лечение за симптоми на менопауза. Както подсказва името, това е просто начин за заместване на хормона естроген, който се губи по време на менопаузата.
ХЗТ има за цел да облекчи тези симптоми, свързани с дефицита на естроген – като горещи вълни, вагинална сухота и остеопороза. Доказани са ползите от ХЗТ като средство за лечение на горещи вълни, нарушения на съня, вагинални симптоми и някои нарушения в настроението. От друга страна, някои жени изпитват нежелани странични ефекти, когато приемат ХЗТ за първи път, като чувствителност на гърдите, спазми в краката, гадене, подуване на корема, раздразнителност и депресия. Обикновено тези симптоми отзвучават след няколко месеца, но може да се наложи промяна на типа, дозата или начина на прилагане на ХЗТ.
Изразени са опасения, че ХЗТ може да увеличи риска от рак на гърдата, рак на яйчниците и дори сърдечни заболявания – и поради тази причина през последните години има много дебати относно дългосрочната безопасност на ХЗТ. Можете да научите повече за тази дискусия, както и за различните видове ХЗТ и техните разлики, в нашия информационни лист на тема „ХЗТ –какво трябва да знаете за рисковете и ползите“.
Заключения
Жените преживяват менопаузата по много различни начини. Може да Ви е от полза да знаете, че не е необичайно да усетите, че тялото Ви се променя драстично или също така, че почти не се е променило изобщо.
Някои жени преминават леко през безпроблемна менопауза, но повечето изпитват някои симптоми, вариращи от леки до тежки. Ако изпитвате трудности, можете да се възползвате от широкодостъпни съвети и подкрепа. Важно е да обръщате внимание на всякакви промени и да се консултирате със своя лекар за съвет. Каквито и да са симптомите, съществуват различни начини за подкрепа.
Преди всичко имайте предвид, че здравето Ви е Ваша отговорност и Вие упражнявате контрол. Това е времето, когато тялото Ви заслужава нежна любяща грижа.
Този информационен лист е изготвен от Женското здравеопазване и прегледан от медицинския консултативен съвет на Британското общество по менопауза. Той е за ваша информация и съвет и трябва да се използва след консултация с вашия лекар.
Източник: Women's Health Concern | Confidential Advice, Reassurance and Education (womens-health-concern.org)